- Chcete skrášliť svoj príbytok? Odpoveďou sú zemité farby!
- Plytvanie nie je ekologické ani výhodné – ako sa mu v domácnosti vyhnúť?
- Dokonalé vianočné prestieranie? Existuje!
- Zariaďovanie detskej izby má svoje pravidlá - ktoré to sú?
- Vzdelanie na Cardiff Academy vám dá slobodu, ktorú môžete prepojiť napríklad s oblasťou realít
Plytvanie nie je ekologické ani výhodné – ako sa mu v domácnosti vyhnúť?
Udržateľná domácnosť je dnes veľkým trendom práve kvôli stúpajúcemu záujmu o ekológiu a snahe pomáhať prírode, čo najviac sa dá. Jedným z najväčších problémov je však pre ňu práve plytvanie v domácnostiach. Aj každý malý krok, ktorý podniknete na jeho zníženie, sa počíta.
Zero waste nemusí byť hneď „zero“
O zero waste spôsobe života už asi počul každý. Jeho princíp spočíva v tom, že neprodukujete odpad – respektíve jeho čo najmenšie množstvo. Aplikovať ho zo dňa na deň na sto percent nie je úplne v ľudských silách, ale môžete začať pomaly a postupne.
Prvým krokom môže byť napríklad postupné nahrádzanie jednorazových papierových alebo plastových vecí textilnými. Ak v kuchyni používate papierové obrúsky, nahraďte ich látkovými utierkami, ktoré každý týždeň preperiete a môžete ich využívať nanovo. To isté platí o igelitových taškách.
Používanie jednorazových vecí vo všeobecnosti neprináša nič dobré. Napríklad taká hubka v kuchyni je hotovou liahňou na baktérie a mali by ste ju meniť často, čo spôsobuje nárast odpadu. Siahnite radšej po odolnej kefe zo syntetických vláken, ktorá vydrží dlhšie a je rovnako, možno aj viac účinná.
Elektrinou treba tiež šetriť
Plytvanie nemusí spočívať iba v odpade – viete, koľko elektriny spotrebujú elektrospotrebiče, ktoré nechávate v zásuvke na režim stand by? Skúste sa naučiť po každom použití elektrospotrebiča vytiahnuť šnúru zo zásuvky.
Pri elektrospotrebičoch ešte chvíľu ostaneme. Aj vhodná starostlivosť o veci predlžuje ich životnosť. Aby ste si nemuseli kupovať každý rok novú práčku alebo iný spotrebič každodennej potreby, starajte sa o ňu. Pozrite si napríklad návod, ako vyčistiť práčku alebo naše ďalšie tipy a rady pre domácnosť.
Dôležitým krokom k udržateľnosti a ochrane životného prostredia je aj šetrenie vodou. Kvapkajú vám takmer všetky kohútiky a záchod zbytočne spotrebuje veľa vody? Nenechajte ich ďalší rok len tak, začnite ich opravou! Môžete vyskúšať aj nízko prietokové sprchové hlavice a perlátory na kohútiky, ktoré znižujú spotrebu vody.
Ročne sa vyhodí takmer miliarda ton jedla
Ďalším dôležitým krokom k udržateľnosti je zníženie vyhadzovania potravín. Práve správnym skladovaním a plánovaním môžete proti nemu bojovať. Skúste nakupovať aspoň týždeň len to, čo skutočne potrebujete.
Pri varení používajte zvyšky jedál na to, aby ste vytvorili nové pokrmy – je to účinný spôsob, ako znížiť tvorbu odpadu a zároveň mať stále navarené niečo nové. Nezabúdajte ani na kompostovanie organického odpadu.
Využívajte aj metódy mrazenia alebo zavárania, ktoré môžu predĺžiť životnosť a trvanlivosť jednotlivých potravín. Všetko, čo na zaváranie či dlhodobé uskladňovanie potravín potrebujete, nájdete aj online. Pozrite si napríklad Aliexpress v slovenčine, na ktorom sa už vďaka slovenčine dá veľmi ľahko zorientovať.