Efektívna zvuková izolácia bytu

Hluk šíriaci sa od susedou trápi nejedeného obyvateľa bytového domu, ktorému aj patrične znepríjemňuje život. Ak si chcete užívať ničím nerušené ticho, spoľahnite sa na zvukovú izoláciu. My si povieme, kedy vás zachráni kročajová izolácia a kedy je lepšia akustická pena?

Akustická izolácia podlahy

Pokiaľ vás ruší sused nad vami a pravidelne počujete kroky, posúvanie stoličiek a podobne, bude zrejme nevyhnutná spolupráca so susedom. Teda ak chcete dosiahnuť čo najlepší efekt. Izolácia podlahy v byte nad vami, kde sa aplikuje kročajová izolácia, je oveľa účinnejšia ako izolácia stropu u vás v byte. Použitie konkrétnej izolácie závisí aj od konštrukcie podlahy, ale riešenie sa dá nájsť vždy.

Ak sa so susedom nebude možné dohodnúť zostáva možnosť izolácie stropu, ktoré hluk aspoň čiastočne eliminuje. Výraznejší hluk si bude vyžadovať nie len odizolovanie podlahy, resp. stropu ale aj stien. Na izoláciu stropu sú vhodné akustické dosky s vysokou pohltivosťou, zvukovo izolačné dosky a iné materiály.

Zvuková izolácia stien

Ak vás trápi hluk z vedľajšieho bytu alebo izby je možná aj izolácia stien, ktorá ale sama o sebe nemusí byť dostatočná. Zvuk z vedľajšieho bytu rozvibruje celú konštrukciu, teda nie iba priečku alebo obvodovú stenu ale tiež podlahu a strop. Pokiaľ chcete dôkladnú zvukovú izoláciu musí sa týkať všetkých spomínaných konštrukcií.

Pri výbere izolácie je potrebné poradiť sa s odborníkom, pretože najhrubšia izolácia nemusí byť najúčinnejšia a navyše vám môže zmenšiť priestor. Na odhlučnenie stropov, stien aj podláh sa môže použiť akustická pena a uplatnenie nájde aj v priestoroch, v ktorých je potrebné znížiť ozvenu. Ak sa chcete zbaviť hluku vo vlastnom byte niekedy postačia aj koberce, závesy a podobné doplnky, ktoré pohlcujú zvukové vlny.

Text:PR