- Chcete skrášliť svoj príbytok? Odpoveďou sú zemité farby!
- Plytvanie nie je ekologické ani výhodné – ako sa mu v domácnosti vyhnúť?
- Dokonalé vianočné prestieranie? Existuje!
- Zariaďovanie detskej izby má svoje pravidlá - ktoré to sú?
- Vzdelanie na Cardiff Academy vám dá slobodu, ktorú môžete prepojiť napríklad s oblasťou realít
Ako na energetický certifikát?
Viacerý sa s pojmom energetický certifikát už stretli ale mnohí ešte nie. O čo sa teda jedná? Je to dokument ktorý je vyžadovaný pri kolaudácii budovy. Či už sa jedná o stavbu nového rodinného domu, bytového domu alebo rozsiahlu rekonštrukciu staršieho objektu, vo všetkých týchto prípadoch je nutné vypracovať energetický certifikát. Bez tohto certifikátu nie je možné úspešne ukončiť kolaudačné konanie.
Hlavným výstupom energetického certifikátu je spotreba energie potrebnej na vykurovanie objektu, prípravu teplej vody, spotrebu elektrickej energie ale rovnako tak aj na vetranie prípadne na klimatizáciu budovy. Toto všetko sa vyjadruje v spotrebe kilowatthodinách na jeden meter štvorcový plochy. Na základe výsledného čísla sa objekt zaradí do danej energetickej triedy. Triedy sú označované od A čo je najúspornejšia trieda až po G, čo je výsledok pre najmenej úspornú budovu. Celkovo sa jedná o komplexnú problematiku a bližšie informácie je možné naštudovať na špecializovaných weboch ako je napríklad www.ecb-portal.sk Na tejto web stránke je možné aj objednať samotný energetický certifikát online.
Energetická certifikácia sa týcka aj veľkých kancelárskych a obchodných priestorov. Ak teda vlastníte napríklad veľkú kancelársku budovu je rovnako potrebný. Pre veľké firmy s vysokým obratom je tiež potrebný audit ich účtovníctva. Táto povinnosť rovnako vyplýva z legislatívy. V každom prípade je potrebné sa obrátiť na odborníkov v daných oblastiach pre zabezpečenie kvalitných výstupov.
Text a foto: PR